Mám doma dceru s cystickou fibrózou. Proto moc dobře vím, čím si rodiny, ve kterých se toto onemocnění vyskytne, procházejí. Navíc pracuji jako fyzioterapeutka a shodou okolností jsem se starala o pacienty po transplantaci plic. Ta je často jedinou možností, jak si pacienti s cystickou fibrózou mohou prodloužit život. 

Každý pacient s cystickou fibrózou má po narození nárok na inhalátor od pojišťovny. Ten ovšem není tím nejlepším na trhu. Doba inhalace je zbytečně dlouhá a vytvářený aerosol nemá optimální velikost částic. Nabízí se otázka: Proč si tedy nekoupíte lepší inhalátor? Odpověď je snadná. Inhalátor, který momentálně patří mezi nejlepší na trhu stojí 25 000 Kč! To si samozřejmě nemůže každá rodina dovolit. Vzhledem k tomu, že se všem pacientům doporučuje inhalovat 2-3x denně, je kvalita inhalátoru zásadní. Protože sama hraji basketbal, napadlo mě uspořádat benefiční basketbalové utkání. Pomocí vybraných peněz pak díky Klubu cystické fibrózy umožníme kvalitní inhalace pacientům, kteří by si jinak inhalátor nemohli dovolit.

Dodržovat všechna rehabilitační dechová cvičení a inhalace je velmi obtížné. Rehabilitace i s inhalací často zabírají několik hodin denně. Tím se samozřejmě zkracuje doba, kterou se mohou věnovat práci, škole, nebo svým oblíbeným aktivitám. Zjednodušeně řečeno, ztrácí se kvalita života.